על קרניוסקרל

תרפיית קרניוסקרל היא שיטת טיפול ייחודית ומרתקת בהנחת ידיים ומגע עדין. היא מבוססת על ידע באנטומיה ופיזיולוגיה ועל חישה אנרגטית דקה. הטיפול נעשה על מיטת טיפולים בלבוש מלא ומביא לרגיעה עמוקה של מערכת העצבים ולמצבי שקט נדירים.  מטרתו להעצים את כוח הריפוי הטבעי של הגוף ולהזכיר לכל תא ותא את תכנית הבריאות שלו. כשאדם מגיע עם בעיה מסויימת, גופנית או נפשית, הטיפול יערך פעם או פעמיים בשבוע, כסדרת טיפולים. כשנראה יחד שיפור עמוק ויציב בבעיה, אפשר יהיה לרווח את הטיפולים ולהמשיך בטיפולי תחזוקה. 

בשונה מרוב הטיפולים במגע, בקרניוסקרל תפקיד הנחת הידיים ומהות הטיפול הם הקשבה לגוף. 

ידי המטפל מונחות על גוף המטופל במקומות שונים, בעדינות ובלי תנועה, כשהתפקיד שלהן הוא "להקשיב" או ליתר דיוק לחוש בעזרת הידיים קונצרט התרחשויות במערכת הקרניוסקרלית ובגוף כולו.

ההקשבה הזו עוזרת לגוף לעשות שינויים עמוקים מתוך הכוחות שלו ולא מתוך ניסיון של המטפל לתקן משהו ולכן הטיפול מאוד עדין ועם זאת רב עוצמה. 

המערכת הקרניוסקרלית היא זו שבזכותה התפתחה שיטת הריפוי הייחודית הזו, והיא כוללת את המוח, מערכת העצבים המרכזית, נוזל המוח והשדרה והקרומים שעוטפים אותו. ידי המטפל חשות מקומות דחוסים יותר ופחות, תנועה של נוזלים, עצמות ורקמות רכות, מקצבים שונים ובתוכם נקודות שקט, שחרור אנרגטי מרקמות שונות בצורות שונות ועוד.

מאות פעמים בשנים בהן אני מטפלת בקרניוסקרל שאלו אותי –  "אם המהות של הטיפול זה רק הקשבה לגוף, איך זה בעצם עובד? איך זה עוזר?" הכי קל לי להסביר את זה דרך צורת הקשבה אחרת שכולנו מכירים.

אם אני נסערת איזה יום, ואני לא באיזשהו תהליך טיפולי בתקופה הזו, יש מצב שאחרי שארגיע את עצמי קצת אחפש לי חברה טובה שאוכל לפגוש, בטלפון או בפיזי. כשנפגש, אספר לה מה קורה איתי ומה מטריד אותי, והיא תהיה בזמן הזה בתפקיד מקשיבה, כי מראש אבחר לי חברה שלא נסערת בעצמה ביום הזה ומסוגלת להיות שם בשבילי.

ואז, תוך כדי שהיא מקשיבה, ההקשבה שלה עוזרת לי להקשיב לעצמי יותר לעומק והדברים מתחילים לנוע, להתארגן ולהסתדר בצורה אחרת במרחב הפנימי שלי וכך נוצרת בהירות שמשככת את הסערה. תוך עשרים או שלושים או חמישים דקות, אני מוצאת שאני כבר במקום אחר, ויכולה להתחיל לפעול אחרת בזכות הבהירות שנוצרה.

אם אני בתהליך של טיפול רגשי בתקופה הזו יש אפשרות שמפגש עם המטפלת  שלי יהיה אפילו עוד יותר יעיל כי ההקשבה תהיה מיומנת יותר ועמוקה יותר. המטפלת יודעת למה להקשיב, היא מיומנת בלעזור לי לפגוש את עצמי לעומק ובצורה מיטיבה.  

הגוף דומה מאד לנפש בעניין הזה –  הוא אוהב שמקשיבים לו. זה עוזר לכוח הריפוי (או "נשימת החיים" בשפת הקרניוסקרל) להקשיב לגוף טוב יותר, לזהות מה צריך לשנות ולעשות את כל השינויים שהוא שואף לעשות. מגע הוא צורך אנושי בסיסי והרבה פעמים מגע רצוי, מיטיב ומכבד מאפשר ויסות ורגיעה. עם זאת,  ככל שההקשבה מיומנת יותר השינויים שהגוף עושה כדי להתארגן מחדש ולעלות בדרגת הבריאות הופכים מהירים ויעילים יותר.  

מטפל קרניוסקרל לומד את שפת הגוף, כלומר אנטומיה ופיזיולוגיה ומתאמן בחישה אנרגטית דקה. הוא חש את נוזלי הגוף, את הרקמות ואת שדות האנרגיה. המיומנות הזו בהקשבה גורמת לגוף להראות לו עוד ועוד דברים, להעמיק לתוך אינסוף הרבדים והשכבות שיש בו, ולאפשר התארגנות מחדש ושינוי.

בעזרת הטיפולים מגיעים צעד צעד למקום חדש בו יש פחות כאב, פחות מתח, פחות חסימות שנובעות מטראומות, פחות פחדים ומגבלות אחרות, בגוף ובנפש. בו זמנית מתחזק החיבור לכוחות ועוגנים פנימיים, מה שמביא לשקט פנימי, דרגת בריאות פיזית ונפשית גבוהה יותר, מיקוד ובהירות, אומץ, יחסים טובים יותר עם עצמנו ועם אחרים ויכולת מימוש והגשמה מועצמים.  

הדסיה זיו שחם

קליניקה בפרדס חנה, טיפולים אונליין בכל מקום בארץ ובעולם

שתפו